Join the Most Relevant JEE Main 2025 Test Series & get 99+ percentile! Join Now
Search any question & find its solution
Question: Answered & Verified by Expert
A light-emitting diode (LED) has a voltage drop of 2 V across it and passes a current of 10 mA. When it operates with 6 V battery through a limiting resistor R, what is the value of (in ohm)?
PhysicsSemiconductorsJEE Main
Solution:
2192 Upvotes Verified Answer
The correct answer is: 400
Current in the circuit = 10 mA = 10×10-3 A

and voltage in the circuit = 6-2= 4 V

from Ohm's law,

V=IR

 R=VI=410×10-3= 400 Ω

Looking for more such questions to practice?

Download the MARKS App - The ultimate prep app for IIT JEE & NEET with chapter-wise PYQs, revision notes, formula sheets, custom tests & much more.